Yürüyüşe Hazır Olun: İtalya, Yunanistan ve Türkiye’deki Etkinliklere İlk Bakış

Pictures: credits Culture Routes Society

Nisan 2024’te başlayan HIKE projesi kapsamında, üç ülkede düzenlenecek yürüyüş etkinlikleriyle ilgili bazı detayları paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Aşağıda yer alan takvime göz atarak İtalya, Yunanistan ve Türkiye’nin çarpıcı manzaralarında gerçekleştirilecek yolculukta bize katılın.

İtalya’da 2024’ün eylül ayında başlayacak programımız, Apulia bölgesindeki tablo gibi manzaralar veren Via Francigena rotası boyunca Bari’den Brindisi’ye uzanan altı adet ücretsiz yürüyüş etkinliği içeriyor. 12-15 Eylül ve 27-29 Eylül hafta sonları için planlanan bu yürüyüşler sizi Bari kentinin cazibesinden Polignano a Mare, Monopoli ve Ostuni’nin kıyılarının güzelliğine ve Brindisi’nin tarihi yerlerine taşıyacak. Avrupa Spor Haftası‘na denk gelecek şekilde tasarlanan bu etkinlikler, yürüyüş deneyimini bir şenlik havasıyla zenginleştirecek kutlamalar ve atölye çalışmalarını içerecek. Atölye çalışmaları özellikle, yürüyüşler için fiziksel hazırlık ve yürüyüş güzergahları boyunca alınacak güvenlik önlemleri konularına odaklanacaktır.

Antik bir hac yolu olan Via Francigena, İngiltere’deki Canterbury katedral kentinden başlayarak Fransa ve İsviçre üzerinden Roma’ya ulaşır ve nihayetinde İtalya’daki Santa Maria di Leuca’ya kadar uzanır. Tarihsel açıdan önemli olan bu ortaçağ rotası, Britanya Adaları ile Roma Katolik Kilisesi’nin kalbini birbirine bağlayarak Avrupa çapında kültürel, ticari ve dini alışverişi kolaylaştırmıştır.

Yunanistan’da, bir zamanlar Romalı mühendisler tarafından inşa edilen antik yolun izlerini keşfedebileceğiniz görkemli Via Egnatia yürüyüşü Ekim 2024’te gerçekleşecek. Agras, Nisi, Ekklisiochori ve Prophitis Ilias da dahil olmak üzere Edessa’dan Arnissa’ya kadar bugünkü yerleşim yerlerini kapsayan rotayı keşfedeceğiniz maceranız 11 Ekim’de doğal Edessa şelalelerinden başlayacak, Agras’ın tarımsal ovalarından geçecek ve Arnissa’daki sakin Vegoritida Gölü’nün yanında sona erecektir. Yürüyüş bir sonraki hafta sonu da devam edecek, 18 Ekim’de Prophitis Ilias çevresinde 17 kilometrelik dairesel bir rota ile başlayacak ve 20 Ekim’de Edessa’nın tarihi ve endüstriyel simgeleri arasında 10 kilometrelik bir eğitim yürüyüşü ile sona erecektir.

MÖ 146-120 yılları arasında inşa edilen Via Egnatia, Durres’ten Bizans’a, şimdiki İstanbul’a kadar yaklaşık 1.120 kilometre boyunca uzanan Roma mühendisliğinin anıtsal bir sembolü olmaya devam etmektedir. Adını Makedonya’nın Roma Valisi Gnaeus Egnatius’tan alan bu yol, Doğu Roma İmparatorluğu’nun refahını arttırmada çok önemli bir rol oynamıştır.

Son olarak Türkiye’de, Kasım 2024’te Hoşgörü yolu boyunca gerçekleşecek yürüyüşlerde, İzmit çevresindeki manzaraları ve kültürel mirası keşfetmeye davet ediyoruz. 1 – 3 Kasım ve 8 – 10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu yürüyüşler, İzmit’in kıyıları, Beşkayalar Tabiat Parkları, Servetiye ve Kırıntı Köyleri ile Gölkay Park yakınlarındaki antik su kemerleri de dahil olmak üzere, tarihi bölgelerde hafif yürüyüşlerden kırsal arka planlarda daha zor yürüyüşlere kadar uzanıyor. Güzergâhlar boyunca yer alan yan etkinlikler bölgenin geçmişine ve bugününe dair büyüleyici bilgiler sunarak fiziksel aktiviteyi eğitici deneyimlerle harmanlayacaktır.

İzmit (Nicomedia) ve İznik (Nicaea) arasında yaklaşık 126 kilometrelik manzaralı bir rota olan Hoşgörü Yolu, Fransız gezgin Charles de Peyssonnel ve Kanadalı botanikçi Robert Chamber gibi isimlerin geçmişte kullandıkları yollardan esinlenmiştir. Kökenleri Roma dönemine kadar uzanmakta olup, İmparator Galerius’un MS 311 yılında yayınladığı ve dini özgürlüğün ilk temellerini atan Hoşgörü Fermanı ile belirginleşmiştir.

Her bir konum, beceri düzeyi ne olursa olsun her yürüyüşçünün ilham verici bir şeyler bulmasını sağlayacak farklı deneyimler sunmaktadır. Etkinlik tarihleri yaklaştıkça paylaşacağımız daha fazla ayrıntı için bizi izlemeye devam edin.

The European Association of the Via Francigena ways

The Paths of Greece

Culture Routes Society

[Copyright picture: Culture Routes Society]