HIKE Projesi Başlıyor!: Sağlıklı bir Yaşam için YÜRÜYÜŞ Yolculuğuna Davetlisiniz!

“HIKE: Avrupa Kültür Rotalarında Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin YÜRÜYÜŞ” adlı Avrupa Birliği projesi 1 Nisan 2024’te başladı!

Kısa adı HIKE olan Erasmus+ Spor projesi, yerel toplulukların katılımıyla, Via Francigena, Via Egnatia ve Hoşgörü Yolu gibi tarihi rotalar üzerinde gerçekleşecektir. Proje yerel halkların yürüyüşle ilgili spor faaliyetlerine katılımını sağlayarak, sağlıklı ve aktif yaşam tarzına erişimi desteklemeyi amaçlamaktadır.

18 ay sürecek olan ve toplam bütçesi 200.000 Euro olan projenin ana faaliyetleri İtalya, Yunanistan ve Türkiye’deki yürüyüş rotaları üzerinde gerçekleştirilecektir. Proje, Türkiye’den Kültür Rotaları Derneği (KRD) liderliğinde ve İtalya’dan Avrupa Via Francigena Birliği (AEVF) ile Yunanistan’dan Paths of Greece ile ortaklığında gerçekleştirecektir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, daha fazla fiziksel aktivite ve sosyal uyumu amaçlayan ücretsiz yürüyüş etkinlikleri; Eylül 2024’te İtalya’nın Puglia bölgesindeki Via Francigena rotasında, Ekim 2024’te Yunanistan’daki Edessa yakınlarındaki Via Egnatia rotasında ve Kasım 2024’te Avrasya Yolu’nun İzmit civarındaki bölümü olan Hoşgörü Yolu’nda düzenlenecektir. İsmini, M.S. 311 yılında, antik Roma döneminde yayınlanan Hoşgörü Fermanı’ndan alan Hoşgörü Yolu, doğal yürüyüş yollarına dayalı bir rotadır. Rotanın yönetiminde aktif rol sahibi olan İzmit Belediyesi de, projenin yerel destekçsi olarak yer almaktadır.

Proje kapsamındaki ilk yürüyüş etkinliği, 23-30 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Avrupa Spor Haftası kutlamalarına denk gelecek şekilde planlanmıştır. Herkes tarafından, tüm yıl boyunca, kolayca erişilebilir bir fiziksel etkinlik türü olan ‘YÜRÜYÜŞ’ü kutlamak amacıyla, hem spor ve yürüyüş meraklıları, hem de yeni başlayanaların deneyimleyebilmesi için bir dizi yan etkinlik tasarlanmıştır. Proje, yerel halk ve diğer katılımcıları yürüyüş rotalarını kullanmaya teşvik etmenin yanı sıra; belli başlı metodolojiler üreterek, yerel belediyeler ve sivil toplumu, benzer yürüyüş etkinlikleri düzenleme konusunda teşvik edecektir.

Bu sıradışı sağlıklı yaşam ve keşif yolculuğunda bize katılın ve gelecek yürüyüş etkinlikleriyle ilgili güncellemeler için bizi takipte kalın!

Pictures via Unsplash